Hopp til innhold
Medlemmer av den iranske revolusjonsgarden

Derfor er Iran en trussel mot Norge

Iran er en av statene PST betegner som en statlig trusselaktør. I Norge opererer iranske etterretnings- og sikkerhetstjenester på ulike måter.

Foto: Vahid Salemi / AP

I PSTs siste podkast-episode medvirker Celine fra kontraterroravdelingen. Hun er analytiker, har jobbet i PST i flere år og er en av dem som følger tettest med på Iran. PSTs vurdering er at det iranske regimet kan forsøke å ramme vestlige mål gjennom terrorhandlinger, attentater eller destruktive cyberoperasjoner.

Celine forklarer at iranerne nødvendigvis ikke vil gå etter norske mål, men at landet likevel utgjør en trussel mot Norge.

– Et angrep i Norge er ikke nødvendigvis rettet mot norske interesser eller ment å skulle ramme oss. Det er derimot jødiske, amerikanske og israelske interesser i Norge som er målet, samt dissidenter og regimekritikere. Dette kaller iranerne fremskutt forsvar. De vil ramme sine fiender hvor som helst i verden, forteller Celine.

Celine er med i denne podkastepisoden fra PST. Hun forteller at helt siden 1980-tallet har det iranske regimet stått bak terrorangrep, likvidasjoner og bortføringer i vestlige land. Det hun frykter mest nå er såkalte signaliseringsangrep.

– Dette er mindre angrep som ikke fører til store skader, gjerne ved bruk av hjemmelagde brannbomber eller håndgranater. Hensikten med slike angrep er ikke å ramme mest mulig, men iranerne vil sende et signal til sine fiender at de kan ta dem der de befinner seg over hele verden, sier Celine.

Forfølger opposisjonelle

Geir Espen Fossum fra Avdeling for statlige trusselaktører er en annen av PSTs Iran-eksperter som er med i podkast-produksjonen. Han forteller at Iran også utgjør en etterretningstrussel mot Norge.

– Iranske myndigheter og landets sikkerhets- og etterretningstjenester har særlig oppmerksomheten sin rettet mot opposisjonelle. Det innebærer personer og organisasjoner de anser som en trussel mot sitt regime og deler av etterretningsvirksomheten går ut på å kartlegge disse, forteller Fossum.

All aktivitet som de opposisjonelle utenfor Iran er en del av ønsker myndighetene å skaffe seg oversikt over. Hensikten er å kartlegge alt som kan true det iranske regimet. Eksiliranere i Norge er også potensielle etterretningsmål. I flere europeiske land har personer med tilknytning til regimet forsøkt å likvidere eksil-iranere.

I tillegg er iranske myndigheter ute etter å skaffe informasjon om sensitiv teknologi og norske våpensystemer.

– Iran har vært underlagt strenge sanksjoner og forsøker å få tak i utstyr og teknologi i forsøket på å skaffe seg atomvåpen. Der samarbeider PST med en rekke aktører for å håndheve sanksjonsregelverket.

 Har opplevd Iran fra innsiden

– Landet er et overvåkingssamfunn, forteller tidligere Midtøsten-korrespondent for NRK, Sidsel Wold. I podkast-episoden forklarer hun hvordan landet og regimet er fra innsiden. Wold har besøkt Iran en rekke ganger og har selv opplevd hvordan sikkerhetstjenestene følger med på alt i det iranske samfunnet.

– Jeg tror ikke det iranske regimet er blitt mer vennlig stemt overfor omverdenen. På grunn av av krigen som pågår nå, og at Iran greier å stå imot angrepene fra Israel og USA, så har regimet styrket seg både utad og til en viss grad innad.

Du kan lytte til episoden der du vanligvis hører podkast eller under.

psst.

Bli med på innsiden i PSTs podkast.

Er Iran en trussel mot Norge?

I denne episoden snakker vi om hva som kjennetegner Iran som en trusselaktør.

0:00 Laster inn